Komunikaty

Poszukujemy osoby (osób) do pomocy w prowadzeniu strony http://kresowemiejscowosci.pl. Umierają ostatni świadkowie ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich i Lubelszczyźnie II RP. Musimy się spieszyć, by udokumentować  zbrodnie ukraińskie,  spisując i  nagrywając zeznania  świadków i zamieszczać je na stronie  http://kresowemiejscowosci.pl/. Osoby, które interesują się tematyką kresową,  posiadają średnią znajomość obsługi komputera, oraz posiadają trochę wolnego czasu prosimy o kontakt. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Drodzy KRESOWIANIE i wszyscy ludzie dobrej woli!!!

Zwracamy się z prośbą o pomoc w postawieniu Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej 

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej to dzieło Andrzeja Pityńskiego. Wybitnego rzeźbiarza rodem z Ulanowa, który zmarł 18 września 2020 roku. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Po odlaniu w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych miał zostać ustawiony w Toruniu. Tak się jednak nie stało. Pomnik miał mieć swoje miejsce w kilku innych miastach: Rzeszowie, Kielcach, Jeleniej Górze, ale ostatecznie przez pięć lat czekał w Gliwicach na "swoje miejsce". 

Pomnik ma 14 metrów wysokości i kształt orła. Waży 10 ton. W jego środku znajduje się wycięty krzyż, ze wbudowanym trójzębem, na który nabite jest dziecko. Znajduje się tam stojąca w płomieniach rodzina i odcięte głowy, które są osadzone na sztachetach płotu. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na Polakach. Ze względu na drastyczne, ale autentyczne, przedstawienie zbrodni, niektóre jego elementy są zdaniem niektórych osób kontrowersyjne i nie powinny w ogóle być montowane.

Mamy zapewnienie ze strony wójta, że nie będzie żadnej cenzury. - Andrzej Pityński zażyczył sobie, by nie zmieniać żadnych elementów pomnika. Taka jest jego wola i tak też zrobimy – mówi wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak.

Teraz pomnik jest już na Podkarpaciu i wkrótce zostanie zamontowany w miejscu, które zostało wskazane przez samorządowca z gminy Jarocin. - To znaczy w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu S19 (Barwinek – Rzeszów – Lublin – Kuźnica Białostocka). Pomnik będzie górował nad okolicą. Z MOP Bukowa II będzie można do niego dotrzeć - dodaje wójt gminy Jarocin. Kolejnym etapem ma być budowa w tym miejscu mauzoleum w którym znajdą się sale ekspozycyjne upamiętniające martyrologię mieszkańców wsi na Kresach Wschodnich 

Teren z pomnikiem ma 3 boki, dwa biegnące w linii prostej oraz trzeci w kształcie łuku, który oddziela działkę od tzw. drogi technicznej do obsługi MOP-u i terenów przyległych. Bok o długości 111,3 m. ogrodzony będzie ogrodzeniem stalowym panelowym, drugi bok będzie pełnił dwie funkcje: jako ogrodzenie oraz Ściana Pamięci. Składać się ona będzie z 10 bloków betonowych (barwionych) o długości 9,2 m. każdy i wysokości 2 m., połączonych ze sobą płotkami metalowymi. 

Na ścianach tych wieszane będą tabliczki z nazwami miejscowości, gdzie dokonywane były rzezie. Tych miejscowości poza obecnymi granicami Polski jest ok. 3700. Mocowanie tabliczek będzie kontynuowane przez kilka lat. W każdą rocznicę przybywać będą kolejne tabliczki fundowane przez darczyńców. 

Trzeci bok stanowić będzie ogrodzenie o wysokości 1.80 m. wykonane z betonu i obłożone łupkiem szarogłazowym. W ogrodzeniu będą dwie metalowe bramy. 

Pomimo zakłamywania i fałszowania prawdy o ludobójstwie dokonanym na naszym narodzie, musimy, mimo wielu szykan i zakazów, TĘ PRAWDĘ UKAZAĆ !!!

Umierają ostatni świadkowie tych zbrodni. Niech ten pomnik będzie ICH przekazem zza grobu. Jesteśmy IM to winni. Wpłacajmy datki na jego budowę.

O dodatkowe informacje na temat pomnika i numer konta do wpłat proszę się zwrócić do Mirka Kowzana. Prosimy o pobranie u niego karteczek z danymi do przelewu. Liczy się każda złotówka. Im więcej zbierzemy, tym prędzej ten pomnik wzniesiemy.


Dane do konta budowy Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej:

Społeczny Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie:

BNP Paribas Bank Polska S.A. 

Numer Rachunku Bankowego: 95 1600 1462 1894 9205 2000 0001

Dla wpłacających zagranicą: PL 95 1600 1462 1894 9205 2000 0001 Kod SWIFT: PPABPLPK 

Wpłaty prosimy dokonywać z dopiskiem “darowizna na cele statutowe”.

Opracowano na podstawie:
https://korso24.pl/podkarpacie/pomnik-ofiar-rzezi-wolynskiej-autorstwa-mistrza-andrzeja-pitynskiego-jest-juz-w-gminie-jarocin/nt0J5vrTgpZY5RjduarT


Już myśleliśmy, że "Strona o Wołyniu" prowadzona przez Pana Andrzeja Mielcarka zupełnie przepadła. Strona ta została usunięta z darmowego serwera firmy OF.PL SP. Z O.O. Nie mieliśmy żadnego kontaktu z moderatorem strony. Obawiamy się, że nie żyje. Niespodziewanie otrzymaliśmy bardzo miłą wiadomość:

"Strona została odzyskana z archiwum usuniętego darmowego serwera firmy OF.PL SP. Z O.O.
Materiały znajdujące się tutaj wydają się mieć dużą wartość sentymentalną dla wielu osób. W naszej ocenie posiadają również wartość historyczną, więc strona została odzyskana i dostała nowe życie pod adresem www.wolynskie.pl ponieważ grzechem było by jej całkowite usunięcie.
Niestety jej autor cały czas nie zgłosił się i nie ma z nim na tą chwilę kontaktu. Zawsze wychodzimy naprzeciw tego typu wyzwaniom więc jeśli autor kiedyś się odezwie to może nawet strona zacznie się ponownie rozwijać. OF.PL nie jest i nigdy nie był właścicielem materiałów znajdujących się tutaj. Jeśli posiadasz działający kontakt do autora tej strony, daj nam znać na info@of.pl - a jeśli masz z nim kontakt osobiście, kopnij go delikatnie, żeby się odezwał".

Dziękujemy bardzo firmie OF.PL SP. Z O.O. za bardzo profesjonalne i bezcenne dla nas Kresowian podejście umieszczając te materiały na www.wolynskie.pl.

Nadal bardzo prosimy o pomoc w nawiązaniu kontaktu z Panem Andrzejem Mielcarkiem lub Jego rodziną.

PODZIĘKOWANIE
Wielce Szanowni Decydenci Firmy OF.PL

W imieniu własnym, wielu osób o rodowodzie kresowym, a zwłaszcza wołyńskim, m. in. w imieniu p. Mirosława Kowzana, z całego serca dziękuję za odzyskanie i przywrócenie w internecie serwisu STRONY O WOŁYNIU (www.wolynskie.pl), stworzonego przez p. Andrzeja Mielcarka.

Pragnę przekazać wysokie uznanie dla Firmy OF.PL za świadomość wartości usuniętego serwisu, docenienie jego znaczenia dla pamięci międzypokoleniowej i badań historycznych. Obecnie, gdy odchodzą na wieczny spoczynek urodzeni na Kresach Wschodnich RP, dla następnych pokoleń STRONY O WOŁYNIU są znakomitym źródłem wiedzy o miejscach ich pochodzenia, są platformą do nawiązywania kontaktów i bezcennym materiałem dla badaczy losów mieszkańców utraconych ziem. Dzięki STRONOM O WOŁYNIU wiele osób odnalazło swoje korzenie, dowiedziało się o krewnych i znalazło odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości rodziny oraz historii ziemi przodków. Warta uwagi jest konstrukcja informatyczna serwisu – budowa informacji, ich powiązanie ze sobą i niespotykana łatwość znajdowania potrzebnych informacji, co oczywiście jest zasługą twórcy p. Andrzeja Mielcarka.

Zniknięcie STRON O WOŁYNIU wprawiło mnie w smutek, odczułam to jako stratę cennego źródła wiedzy. Usiłowałam nawiązać kontakt z p. Mielcarkiem drogą mejlową, bo innego sposobu kontaktowania się p. Mielcarek nie udostępniał. Niestety nie odpowiedział na moje mejle! Natrafiłam na wprowadzony przez niego wpis w styczniu 2021, a więc trochę więcej niż pół roku przed zamknięciem serwera. Wtedy jeszcze obsługiwał STRONY O WOŁYNIU.

Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję za uratowanie STRON O WOŁYNIU od niebytu.

Z wyrazami szacunku
Ewa Siemaszko

© 2024 kresowemiejscowosci.pl